Arama  

   

Kimler Çevrimiçi  

270 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

   

ABANA TANITIMI :

Abana'ya Nasıl Gelinir ?

Kastamonu'nun bir sahil ilçesi olan Abana'mızın Kastamonu'ya uzaklığı 90 km'dir. İlçenin doğusu çatalzeytin ilçesi, Güney ve batısında Bozkurt ilçesi ile sınır komşusudur. Kuzeyi ise Karadeniz ile çevrilidir. Ulaşım Abana-Bozkurt-devrekani,Kastamonu karayolundan yapılmaktadır. Merkezi 2 yerden Abana'mıza nasıl gelinir sizlere haritalarla aşağıda gösterdik. İstanbul ve Ankara ...

İstanbul'dan ABANA...

Ankara'dan ABANA...

Kastamonu Havaalanı yapıldıktan sonra havayolu alternatifi de doğacak .Denizden düzenli bir programlı deniz taşıması yolu olmasa da yatlarla gelerek limanımız kullanılmakta.

Abana Nüfusu :

2015 Nüfus sayımına göre İlçe nüfusu 4215 .Ama yaz aylarında 15.000- 20.000 kişiyi bulmakta ilçe nüfusu...

Abana Coğrafya Yapısı;

İlçenin Karadeniz’e olan toplam sahil şeridi 11 Km olup, olup,yüzölçümü 33 Km2 dir. İlçenin en yüksek yeri 300 mt. rakımlıdır İlçemizin 33 Km2 lik yüzölçümünün büyük bir ölümü,orman(kestane ,çam,meşe)fundalık,çalılık,kayalık meskun saha şeklindedir. Batısında Ezine ve İlişi ,doğusunda Hacıveli ve Kuğu çayları dik yamaçları ve kanyonları geçerek Abana çevresinde denizle buluşurlar. Piknik ve geziler için ideal yerlerdir. Harmasun Mahallesinde yaşlı çınarlar görülmeye değerdir. İlçenin güneyindeki Iğrava ve yukarısındaki Karabalçık mağarası,doğusunda bir zamanlar korsanlara barınaklık yapan Hacıveli koy’u ve Siyelik Kayaları ender doğa güzelliklerindendir. İklim olarak ise;Karadeniz İklimi hakimdir. Yazları sıcak, kışları ise ılık geçmektedir.Her mevsim yeterli yağış görülmektedir. İlçenin doğusunda Çatalzeytin ilçesi, Güney ve batısı Bozkurt İlçesi sınır,Kuzeyi Karadeniz ile çevrilidir.

Abana Belediyesi

YUNUS AKGÜL 

Abana Belediye Başkanı 8 Ağustos 1965’te Kastamonu Abana’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlayarak, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon bölümünden mezun oldu. Çeşitli gazete ve haber dergilerinde foto muhabiri, muhabir, editör, sayfa sekreterliği-sayfa sorumluluğu, köşe yazarlığı ve bölüm şefliği yaptı. 1994 yılında başladığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığı görevini 6 yıl sürdürdü. Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nde yöneticilik yaptı. Avrasya Maratonu’nu düzenleyen çekirdek kadroda yer aldı. 15/03/2003-14/09/2004 tarihleri arasında Spor Toto Teşkilat Müdürlüğü’nde Müşavir ve ardından Başbakanlık Basın Danışmanı oldu. 2004 – 2008 yılları arasında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan ve 1. Karadeniz Spor Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanlığı olmak üzere birçok sportif organizasyonda önemli görevler üstlenen Akgül, Temmuz 2008’de, 2011 UNIVERSIADE (Dünya Üniversitelerarası Kış Spor Oyunları) Genel Koordinatörü oldu. Aralık 2008’de atandığı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nü 3 yıl başarıyla devam ettirdi. Döneminde Türkiye, sporda dünya çapında büyük organizasyonlar düzenledi ve yurt dışında birçok başarıya imza attı. Dünya Basketbol Şampiyonası, 2011 Eyof, Universiade yaz ve kış oyunları gibi… 2011’den 2018’e kadar Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptı. “Olimpiyat Çağı” adında bir kitabı bulunmaktadır. 2019 Yerel Seçimlerinde Abana Belediye Başkanı seçilen Yunus Akgül, evli ve 2 çocuk babasıdır. ÜYESİ OLDUĞU SOSYAL KURULUŞLAR ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları ve mensupları Derneği Denetim Kurulu Üyesi AIPS Dünya Spor Yazarları Birliği AIPS Üyesi Türkiye Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi İstanbul Gazeteciler Derneği Üyesi TESYEV Türkiye Engelliler Spor ve Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi

Abana Kaymakamlığı

TARIK BUĞRA SEYHAN

Sayın Kaymakamımız, 1992 yılında Samsun’da doğdu. Aslen Kırşehirlidir. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Edirne Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulunda, lise öğrenimini de Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesinde tamamladı. 2015 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 2017 yılında T.C. Ticaret Bakanlığının Personel Genel Müdürlüğünde memuriyet hayatına başladı. 2018 yılında T.C. İçişleri Bakanlığının açmış olduğu Kaymakam Adaylığı Sınavı’nı kazanarak 107’nci Dönem Kırşehir Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap etti. Sırasıyla; Kırşehir Valiliğinde il stajını, Adıyaman’ın Besni ilçesi ve Amasya’nın Suluova ilçesinde Kaymakam Refikliği stajlarını tamamladı ve T.C. İçişleri Bakanlığının 30/05/2019 tarihli Atama Onayı ile Rize’nin İkizdere ilçesine Kaymakam Vekili olarak görevlendirildi. Dört buçuk aylık İkizdere Kaymakam Vekilliği görevinin ardından T.C. İçişleri Bakanlığının 25/10/2019 tarihli Atama Onayı'na istinaden 28/10/2019 tarihinde Abana Kaymakamlığı görevine başlayan Sayın Tarık Buğra Seyhan, evlidir.  

   

Sosyal Medya  

Subscribe in a reader Facebook Twitter E-Mail
   
   

Üye Girişi  

   
© ABANA SAYFASI - Ercan Özkan ATA