Arama  

   

Kimler Çevrimiçi  

33 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

   
   

ABANA TANITIMI :

Abana'ya Nasıl Gelinir ?

Kastamonu'nun bir sahil ilçesi olan Abana'mızın Kastamonu'ya uzaklığı 90 km'dir. İlçenin doğusu çatalzeytin ilçesi, Güney ve batısında Bozkurt ilçesi ile sınır komşusudur. Kuzeyi ise Karadeniz ile çevrilidir. Ulaşım Abana-Bozkurt-devrekani,Kastamonu karayolundan yapılmaktadır. Merkezi 2 yerden Abana'mıza nasıl gelinir sizlere haritalarla aşağıda gösterdik. İstanbul ve Ankara ...

İstanbul'dan ABANA...

Ankara'dan ABANA...

Kastamonu Havaalanı yapıldıktan sonra havayolu alternatifi de doğacak .Denizden düzenli bir programlı deniz taşıması yolu olmasa da yatlarla gelerek limanımız kullanılmakta.

Abana Nüfusu :

2015 Nüfus sayımına göre İlçe nüfusu 4215 .Ama yaz aylarında 15.000- 20.000 kişiyi bulmakta ilçe nüfusu...

Abana Coğrafya Yapısı;

İlçenin Karadeniz’e olan toplam sahil şeridi 11 Km olup, olup,yüzölçümü 33 Km2 dir. İlçenin en yüksek yeri 300 mt. rakımlıdır İlçemizin 33 Km2 lik yüzölçümünün büyük bir ölümü,orman(kestane ,çam,meşe)fundalık,çalılık,kayalık meskun saha şeklindedir. Batısında Ezine ve İlişi ,doğusunda Hacıveli ve Kuğu çayları dik yamaçları ve kanyonları geçerek Abana çevresinde denizle buluşurlar. Piknik ve geziler için ideal yerlerdir. Harmasun Mahallesinde yaşlı çınarlar görülmeye değerdir. İlçenin güneyindeki Iğrava ve yukarısındaki Karabalçık mağarası,doğusunda bir zamanlar korsanlara barınaklık yapan Hacıveli koy’u ve Siyelik Kayaları ender doğa güzelliklerindendir. İklim olarak ise;Karadeniz İklimi hakimdir. Yazları sıcak, kışları ise ılık geçmektedir.Her mevsim yeterli yağış görülmektedir. İlçenin doğusunda Çatalzeytin ilçesi, Güney ve batısı Bozkurt İlçesi sınır,Kuzeyi Karadeniz ile çevrilidir.

Abana Belediyesi

2009 +2014 Yerel Seçimleri ile göreve gelen Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Başkanı Sn. Rıdvan OYAR.1 Kasım 1968 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlayan Oyar, 16 yaşında ticari hayatına başladı. İyi derecede İngilizce bilen Oyar, evli ve 2 çocuk babası.

Abana Kaymakamlığı

İSA KARAASLAN

Bayburt'un Demirözü İlçesinde doğdu, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye bölümünden mezun oldu. Memuriyete, Maliye Bakanlığında Gelir Uzman Yardımcısı olarak başladı, ardından bir süre Milli Emlak Denetmen Yardımcılığı görevinde bulundu. 100. Dönem Edirne Kaymakam Adayı olarak mesleğe intisap etti. Ordu’ nun Çatalpınar ve Denizli’ nin Kale İlçelerinde Kaymakam vekilliği görevi yaptı. İspanya’ nın Madrid Şehrinde Complutense Üniversitesinde 1 (bir) yıl süreli İspanyolca dil eğitimi aldı ve Kamu Yönetimi alanında çalışmalar yaptı. Vatani görevini Piyade Komando Asteğmen olarak Diyarbakır’da yaptı. İngilizce ve İspanyolca bilen Kaymakamımız evli ve bir çocuk babasıdır.  

   

Sosyal Medya  

Subscribe in a reader Facebook Twitter E-Mail
   
   

Üye Girişi  

   
© ABANA SAYFASI - Ercan Özkan ATA