Arama  

   

Kimler Çevrimiçi  

8 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

   

İLÇEMİZ, 29 EKİM KUTLAMA PROGRAMI

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin millî bayramlarındandır. Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ilçemizde önemine yakışır şekilde aşağıdaki program çerçevesinde kutlanacaktır. Cumhuriyetin 97. yıldönümü kutlama törenleri 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 13.00’te başlayacak ve 29 Ekim 2020 Perşembe günü saat 24.00’te sona erecektir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının daha etkin ve coşkulu bir şekilde kutlanması amacıyla, aşağıda yazılı kararlar alınmıştır.

ABANA İLÇESİ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI 97. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin millî bayramlarındandır. Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ilçemizde önemine yakışır şekilde aşağıdaki program çerçevesinde kutlanacaktır. Cumhuriyetin 97. yıldönümü kutlama törenleri 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 13.00’te başlayacak ve 29 Ekim 2020 Perşembe günü saat 24.00’te sona erecektir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının daha etkin ve coşkulu bir şekilde kutlanması amacıyla, aşağıda yazılı kararlar alınmıştır.

A- TÖREN HAZIRLIKLARI: 1- 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 13.00’ten itibaren resmi daire kurum ve kuruluşlar, binalar, cadde ve meydanlar bayraklarla donatılarak, Atatürk resimleri, flama ve dövizlerle süslenecektir. 2- 29 Ekim 2020 Perşembe günü; tören alanının hazırlanması(Covid 19 nedeniyle tören alanını bariyer ile çevirilmesi tören alanına gelenlerinin ateşlerinin ölçülmesi), donatımı, temizliği ve ses düzeninin kurulması törenden önce Abana Belediye Başkanlığı tarafından yapılacaktır -

B-ÇELENK SUNMA: 1- Çelenk sunacak resmi kuruluşlar tarafından hazırlanan çelenkler, en geç 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 12.45’te Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulacaktır. 2- Saat 13.00’te çelenk sunma; Atatürk anıtına mülki idare amiri ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. (Mahallin en büyük mülki idare amirliğine ait çelenk anıtın alt kaidesinin tam ortasına, belediyeye ait çelenk ise soluna konulur.) Çelenk sunmayı takiben tören komutanının çağrısı üzerine bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacaktır. 3- Saygı duruşundan sonra Atatürk Ortaokulu Müzik öğretmeni N.Serhat Çakıcı yönetiminde söylenecek İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı görevli öğrenciler tarafından hızlı bir şekilde göndere çekilecektir. 4- Çelenk sunma törenine; Atatürk Ortaokulu ve İnönü Anadolu Lisesi bayrak flamaları ile öğretmenlerinin nezaretinde katılacaklardır.

C- BAYRAM KUTLAMA TÖRENİ: 1- 29 Ekim Perşembe günü saat 09.30 – 10:00 arası, bayram tebrikleri covid-19 nedeniyle ilçemiz Hükümet Konağı bahçesinde Kastamonu Vali Yardımcısı Ünal KILIÇARSLAN tarafından tebrikat sırasına göre kabul edilecektir. 2- 29 Ekim günü saat 10.00 okullar, kurum ve kuruluşlar tören alanında (Hasan Doğan Meydanı ) yerlerini almış olacaklardır. 3- Kaymakam ve Belediye Başkanı, öğrenciler ve halkın bayramını kutlayacaklardır. 4- Mülki idare amiri tarafından yapılan kutlamanın ardından tören komutanının çağrısı üzerine bir dakikalık saygı duruşu ve Atatürk Ortaokulu Müzik öğretmeni N.Serhat Çakıcı yönetiminde söylenecek İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı görevli öğrenciler tarafından hızlı bir şekilde göndere çekilecektir. 5- Günün anlam ve önemini belirten konuşma Kastamonu Vali Yardımcısı Ünal KILIÇARSLAN tarafından yapılacaktır. 6- Atatürk İlkokulu/Ortaokulu/İmam Hatip Ortaokulu’ndan bir öğrenci ve İnönü Anadolu Lisesinden iki öğrenci tarafından günün anlamı ile ilgili şiirler okunacaktır. 7- Ödül Töreni ( Resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecektir.) 8- İnönü Anadolu Lisesi’nden bir grup öğrenci tarafından “Cumhuriyet Mesajları” okunacaktır.

Bu arada  ABANA KAYMAKAMIMIZ , Sn. Tarık Buğra SEYHAN bir de 29 Ekim mesajı yayınladı...

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde esarete, dayatmalara ve işgale boyun eğmeyen Türk Milletinin, bağımsızlığına kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanıyla taçlandığı, tarihimizin en şerefli ve gururlu günlerinden Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünü coşkuyla idrak ediyoruz. Cumhuriyet, milletimizin hürriyet ve istikbâli uğruna verdiği varoluş mücadelesinin muazzam bir zaferle sonuçlanması sonrası gelen şanlı bir kazanımdır. Bu vesileyle Egemenliğin Kayıtsız ve Şartsız Millete ait olduğu tescillenmiş, ezelden beri hür yaşayan Türk Milleti ebediyen de hür yaşayacağını, büyük bir kahramanlık destanıyla tüm işgalci devletlere ve işbirlikçilerine haykırmıştır. Büyük Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir. Yüce Milletimiz, büyük zorluklar neticesinde kazanılarak kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah içerisinde yarınlara ulaştırmak için el birliği ile çalışmaya devam ederek geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve kararlılığı içerisindedir. Bu tarihi gün dolayısıyla, başta Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere; vatanımızın, ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü için canını feda eden başta Abanalı şehidimiz Piyade Uzman Çavuş Ömer Şenel olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve 15 temmuz gecesinde bir kez daha tüm dünyaya vatan sevgisinin ve bağımsızlık sevdasının ne olduğunu gösteren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi sevgi ve şükranla anıyor, bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramının en içten dileklerimle kutluyorum. Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş yıl dönümü kutlu olsun."

Tarık Buğra SEYHAN@Abana, KASTAMONU. 

 

 

 

ABANA SAYFASI  

Haber Giriş Tarihi : 28.10.2020 Saati: 10.00
  

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   

Sosyal Medya  

Subscribe in a reader Facebook Twitter E-Mail
   
   

Üye Girişi  

   
© ABANA SAYFASI - Ercan Özkan ATA