Arama  

   

Kimler Çevrimiçi  

156 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

   
   

1959 YILINDA HAYAT DERGİSİNDE "ABANA ANLATIMI"

Mehmet ŞENOL büyüğümüzün bir paylaşımını sizlerle paylaşıyoruz. Bu paylaşım ilçemizin 1959 yılında ABANA 'mıza ışık tutması açısından önemlidir. 

Paylaşımı için Mehmet beye sevgilerimiz ile...

1959 YILINDA O ZAMANIN ÜNLÜ DERGİSİ HAYAT DERGİSİNDE BİR ABANA ANLATIMI…

SLOGAN "SENELİK TATİLİNİZİ MEMLEKETİN NERESİNDE GEÇİREBİLİRSİNİZ....."

1959 yılında Sabri Tığlının girişimleri ile Abana’ya gelen Semiha ES ,  Abana le ilgili fotoğraf ve kaleme aldığı yazı ile o dönemin çok önemli dergisi Hayat Dergisinde Abana’nın tanıtımına katkı sağlar…. Bakın Abana için kaleme aldığı yazıdan satır aralarında ne demiş…. -Abana acayip bir köydür. Öyle bir köy ki Elektrik 23 saat mütemadiyen yanar…. -Pansiyonda kaldığınız köy evinde istediğiniz zaman soğuk ve sıcak duşunuzu yapabilirsiniz.. -Bir Amerikalı, bir İngiliz, bir Alman, bir Fransız turisti bu Karadeniz köyünde kendi dili ile etrafındakilere mükemmel maktasını anlatabilir… -Abana ne Polis ne Jandarma teşkilatı olan nadide köşelerindendir. -Yolda karşılaştığınız ak saçlı veya genç bir adam yabancı olduğunu görünce hemen yardıma koşar sizi inanamayacağınız temiz bir pansiyona yerleştirir. Elinizde fazla yükünüz var ise birini alır ve taşır.. -Bazen bu yardıma gelen şahsa kim olduğunu sorduğunuzda İlçenin Belediye Başkanı olduğunu söyler… -Dünyanın en terbiyeli gençleri hep birden sanki kendi ailelerinden pek sevdikleri kimseler gelmiş gibi etraflarında fır dönerler. -İlçenin tek bahçeli kahvesinde kahveci Zekeriya Yağcı size hemen nefis bir buzlu gül şerbeti hazırlar.. -Abana Belediyesi, Turizm Derneği ve Abana halkı Turizm ne demek olduğunu çok iyi anlamış kişilerdir… -Türkiye’de köy evine ilk defa duş ve banyo Abana’da girmiştir.

ABANA 'DA GÖRÜLECEK YERLER… -Mehtaplar Vadisi (eski ahşap köprüden Ezine çayı ve deniz arasını tarif ediyor)

-Harmason Çınarları

-Hacıveli Kayalıkları

-Iğrava (Karabalçık) Mağarası (Böyle bir mağaranın olmadığı halen iddia eden cahillerin olduğunu bilelim) 

-Abana tüm sahil Plajları YÖRSEL TADLAR

-Domatesli Barbunya balık buğulaması

-Kuyu kebabı Piran

-Havanda dövülen nefis kaşık helvası

-Gül Şurubu -

Deniz Yollarının New York’ta bile meşhur ettiği Abana Pilavı Bu pilavın mucidi meşhur meşhur Nejdet Ustadır. -Nejdet DENGİZER Abanalıdır. Zencefil ve tavuk ile yapılan Abana pilavını vatanında yemek lazım denmiştir.

-Bazlama ve Tavuk bir düğün yemeğidir bunu kaynana yapar eğer bir kaynana bazlama yapmaz ise o damadı istemediği ve sevmediği anlamına gelir.

Sonuç Abana işte böyle görünen böyle övgüyle anlatılan ve böyle İnsana hürmet gösteren bir Karadeniz İlçesi imiş….Şimdi ??????

Abana’yı ziyarete gelen bu gazeteci bayan Semiha ES ' dir. (1912 - 12 Aralık 2012 İlk Türk kadın savaş muhabiri ve fotoğrafçısıdır. Eşi ile gittiği Kore'de Hürriyet Gazetesi savaşın görüntülenmesi için Semiha ES 'i görevlendirmiştir.

12 Aralık 2012'de 100 yaşında İstanbul, Balmumcu, Beşiktaş'taki evinde vefat etmiştir…

NOT: Bu Hayat Dergisi bir anı olarak satın alıp bana hediye eden yeğenim Ergun PİJİ ve TC Tülin Şenol PİJİ teşekkür ederim.

Mehmet ŞENOL

 

Haber Giriş Tarihi : 01.08.2016  Saati: 14.30

Yorumlar   

0 #1 sinan kalafat 06-08-2016 14:02
Çok güzel bir paylaşım,yüreği nize sağlık
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   

Sosyal Medya  

Subscribe in a reader Facebook Twitter E-Mail
   
   

Üye Girişi  

   
© ABANA SAYFASI - Ercan Özkan ATA