Arama  

   

Kimler Çevrimiçi  

32 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

   

GEZİ REHBERİ

 

HACIVELİ KONAĞI

Abana Köylere Hizmet Götürme Birliği Tarafından İlçe Turizmine Kazandırılmıştır. 1935 Yılında İlkokul olarak hizmete açılmış ve 1992 yılına kadar okul olarak hizmet vermiştir. Koanğın içerisinde bu süreç ile ilgili resimler ve belgeler sergilenmektedir. Konakta Restoran ve Kafe hizmeti verilmekte olup;  nişan, düğün ve toplantı gibi toplu organizasyonlar için uygun bir işletmedir. Hacıveli Konağı doğal ortamı ve deniz manzarası ile İlçemizde ziyaret edilebilecek mekanlardan biridir. 

KENT ORMANI

ilçemiz Bağlık Mahallesinde bulunan ve bahriyelinin yeri olarak bilinen ormanlık alan kent ormanı oluyor. Bölgenin kent ormanı olarak turizme hizmet vermesi amacıyla başlatılan çalışmalar sürüyor. Çalışmalar kapsamında ormanlık alana kamelyalar yerleştirilirken gözetleme yeri olarak bilinen kulübede yeniden inşa ediliyor. Çocuk parkının da konulacağı kent ve gezi ormanı ziyaretçilerine doyumsuz Abana keyfi sunuyor. Kısa bir süre sonra tamamlanacak olan çalışmalar kapsamında ilçemiz, kamelyaları, çocuk parkları ve piknik masaları bulunan kent ve gezi ormanına kavuşmuş olacak 

SEYİR TEPESİ

Konakören mahallesi sınırları içerisinde Abana’ya hakim bir tepe üzerinde oluşturulan Seyir Tepesi Abana Sosyal yardımlaşma Dayanışma Vakfı tarafından bir proje ile oluşturulmuştur.Seyir Tepesine 2 adet gözetleme balkonu konuşlandırılmış ve yol boyunca seyir tepesine gideceklere tabela desteği verilmiştir.Ayrıca Seyir tepesine dağ içinde ağaçlar arasında yaya yürüyüşü ile gitmek isteyenlere de yol yapılmıştır.

 

HACIVELİ KANYONU

İlçemiz Hacıveli Mahallesi sınırları içerisinden deniz dökülen Hacıveli Çayı içerisinde yaklaşık 3 km’lik bölümü, Abana Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan bir proje ile düzenlemesi suretiyle kanyon yürüyüş yolu oluşturulmuştur.Kanyon yürüyüş yolu içerisinde doğal kayalıklar, sık ağaçlıklar ve yıllar öncesinde faaliyet göstermiş değirmen kalıntıları mevcuttur. Kanyon içerisinde ağaçlardan yapılan köprülerde yürüyüş yoluna ayrı bir güzellik katmıştır.Ancak kışın oluşan sel suları bu köprüleri yıktığı için kullanılamaz durumdalar. Hacıveli Kanyonu; Yürüyüş yapmak, tabiatla iç içe olmak isteyenler için İlçemizde gezebileceği yerlerden birisidir.

 

ABANA MÜZESİ

Abana Müzesi Kaymakamlık bünyesinde Hükümet Konağı Bahçesinde konuşlandırıldı. Abana’nın geçmiş yıllarında kullanılmış çeşitli eşyalar, abana tarihi ile ilgili çeşitli dökümanların yer aldığı kent müzesinde çeşitli eşyaları görmek mümkün. Abana’ya gelip de Müze’ye uğramadan gitmek ne derece doğru bilinmez.

   

Sosyal Medya  

Subscribe in a reader Facebook Twitter E-Mail
   
   

Üye Girişi  

   
© ABANA SAYFASI - Ercan Özkan ATA